شرکت آتیه پردازان شریف (دانش بنیان)

 

 صنایع خرد

 

صنایع فولادی

فولاد یکی از اصلی‌ترین بخش‌های صنعت است که مصرف آب زیادی دارد. میزان مصرف آب در این صنعت در مقایسه با بخش کشاورزی کمتر است ولی این مسئله باعث نمی‌شود اهمیت آب و میزان مصرف آن را نادیده گرفت.
تولید هر کیلوگرم فولاد به طور معمول ۸ لیتر آب نیاز دارد
به‌طورکلی مهم‌ترین موارد مصرف آب در صنعت فولاد عبارتند از خنک‌کاری، (تجهیزات، کوره‌ها، محصولات میانی تولیدشده آهنی و فولادی، کک فرآوری‌شده و…) منبع بخار مورداستفاده در فرآیند تولید یا نیروگاه‌های برق، کنترل، فرونشاندن و پاک‌سازی غبارها و گازهای آلوده‌کننده، تمیزکاری سطوح و زدودن پوسته‌های اکسیدی، محلول‌های خطوط اسیدشویی، حلال محیط آبی به‌منظور روانکاری‌های روغنی یا پایه آب، غبارزدایی مواد اولیه و درنهایت مصارف شست‌وشو و ...می­باشد. به‌طورکلی تمامی راهکارها و برنامه‌ریزی‌های موجود و پیش‌رو برای مدیریت پایدار مصرف آب در صنعت فولاد را می‌توان به ۳ دسته تقسیم‌بندی کرد: راهکارهای موثر در کاهش مصرف آب (Reduce)، راهکارهای موثر در استفاده دوباره و چندباره از آب در فرآیندهای مختلف تولید (Reuse) و درنهایت راهکارهای موثر در بازیافت آب یا تصفیه پساب تولیدی (Recycle). این راهبرد مدیریتی به ۳ استراتژی یا ۳R  معروف است. از طرفی استفاده از روش های قدیمی و متداول در تصفیه و گندزدایی آب مانند کلر گازی به علت خطرات و مشکلات احتمالی در صنعت درحال منسوخ شدن می باشد.
 از این رو شرکت آتیه پردازان شریف با معرفی محصول APCLOR-BR با تولید ماده گندزدای سدیم هیپوکلریت (آب ژاول) از آب نمک به حل مشکل تولید کلر در صنعت فولاد پایان داده است. محصول تولیدی سدیم هیپوکلریت به صورت مداوم و کارایی بسیار بالا در تصفیه آب و پساب صنعت فولاد بکار گرفته می­شود.

 

 معدن

امروزه مسائل مرتبط با آب و میزان مصرف آن در بخشهای مختلف از جمله صنعت معدن، یکی از مهمترین مباحث در سیاستگذاریها و برنامهریزیهای کشورها است. آب به عنوان یکی از مهمترین عوامل مهم تولید صنعت معدنی مطرح است و ازنظر اقتصادی دارای اثرات قابل توجهی است.
 
حال در این گلوگاه مهم لزوم توجه جدی به مدل برنامه‌ریزی در توسعه و گسترش صنایع معدنی و اهمیت و کاربرد آب در صنعت معدن بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد.
 
چینش منابع معدنی مهم در جهان و لزوم ایجاد حداکثر ارزش افزوده در طول زنجیره ارزش و اهمیت و کاربرد آب در صنعت معدن سیاست‌گذاران را بر آن می‌دارد که در مکان‌یابی کارخانجات فرآوری طوری برنامه‌ریزی نمایند که علاوه بر حداقل‌سازی هزینه نهایی، همگام با حداکثر شدن منافع بنگاه در کوتاه مدت، منافع ملی و رفاه عمومی را نیز به حداکثر ممکن برساند. چه بسا حداکثرسازی منافع ملی در گرو حفظ محیط زیست، حفظ و برداشت صیانتی منابع آب زیرزمینی، حفظ اکوسیستم منطقه‌ای در کنار توسعه صنعتی و ایجاد منافع اقتصادی تأمین باشد.
 
از طرفی استفاده از روش های قدیمی و متداول در تصفیه و گندزدایی آب و پساب مانند کلر گازی به علت خطرات و مشکلات احتمالی در صنعت درحال منسوخ شدن می باشد و مانع ذیل به اهداف در حوزه صنعت معدن خواهد شد.
 
 از این رو شرکت آتیه پردازان شریف با معرفی محصول APCLOR_BR با تولید ماده گندزدای سدیم هیپوکلریت (آب ژاول) از آب نمک به حل مشکل تولید کلر در صنعت معدن پایان داده است. محصول تولیدی سدیم هیپوکلریت به صورت مداوم و کارایی بسیار بالا در تصفیه آب و پساب صنعت معدن بکار گرفته میشود و کمک بسیار زیادی به حفظ محیط زیست، حفظ و برداشت صیانتی منابع آب زیرزمینی، حفظ اکوسیستم منطقه‌ای در کنار توسعه صنعتی و ایجاد منافع اقتصادی خواهد کرد.