شرکت آتیه پردازان شریف (دانش بنیان)

تامین آب، مشکل جدی پتروشیمی های ماهشهر است
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
793 بازدید

لیلا آذری در عسلویه افزود: برداشت بی رویه آب از کارون، احداث سد گتوند، تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات جوی در سال‌های اخیر باعث کاهش سطح آب و بالا رفتن شوری آن شده‌است . وی اظهارداشت: موضوع تامین آب شرکت‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، برنامه‌های این شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و در آینده نزدیک این مشکلات حادتر خواهد شد لذا کمبود و نبود استراتژی در خصوص آب مورد نیاز این شرکت‌ها احساس می شود.

آذری افزود: از طرفی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر دورریز پساب‌ها حتی با الزام‌های زیست محیطی هم در دراز مدت اثر منفی بر روی خور خواهد داشت برهمین اساس بررسی استراتژیک تصفیه آب‌های دورریز به خور و استفاده مجدد از آن در مجموعه هلدینگ خلیج فارس در دستور کار است. رییس محیط زیست هلدینگ خلیج فارس یادآور شد: در حال حاضر نیز پروژه استفاده مجدد از پساب در پتروشیمی بندر امام در حال اجراست که با اجرای آن حدود 40 تا 50 هزار متر مکعب آب در روز به فرآیند تولید بر می گردد و این برگشت نیز توام با کاهش برداشت آب از کارون خواهد شد.

وی اظهارداشت: در خصوص تامین منابع آب مورد نیاز شرکت های پتروشیمی در عسلویه بدلیل شیرین سازی از آب دریا مشکلی نداریم البته دور ریز آب با شوری بالاتر به دریا باید مورد ارزیابی قرار گیرد و از کاهش اثرات منفی بر اکوسیستم آب دریا جلوگیری شود. این مقام مسوول گفت:برای نخستین بار فرآیند ارزیابی زیست محیطی شرکت‌های پتروشیمی تابعه این هلدینگ با استفاده از مدل‌های جهانی در راستای توسعه پایدار امسال انجام شده است. وی افزود: در این فرآیند که براساس 17 هدف سازمان ملل از سال 2015 آغاز شده است اثرات فعالیت‌های شرکت‌های تابعه بر محیط زیست بررسی می شود که پتروشیمی‌های خوزستان، مبین و ایلام بعنوان سه شرکت برتر در این زمینه انتخاب و تقدیر شدند.

رییس محیط زیست هلدینگ خلیج فارس گفت: از 17هدف سازمان ملل در فرآیندهای جهانی توسعه پایدار تامین آب ، رشد اقتصادی ، ایجاد کار ایمن و مناسب و اقدام های اقلیمی بعنوان هسته اصلی استراتژی اچ. اس . ایی هلدینگ قرار دارد. آذری افزود: اقدام های اقلیمی باتوجه به اینکه یکی از بحث های اصلی دنیا و در راستای پدیده گرمایشی زمین است از برنامه های جدی هلدینگ خلیج فارس کاهش کلیه منابع تولیدی گازهای گلخانه ای شناسایی شده است . وی اظهارداشت: از این جمله احداث طرح پتروشیمی همت در راستای جذب co2 تولیدی شرکت های عسلویه از جمله پتروشیمی پارس و تولید محصولات با ارزش افزوده است.

منبع خبر

اخبار صنعت
مدیریت پساب
گندزدایی آب
شرکت آتیه پردازان شریف
پتروشیمی