شرکت آتیه پردازان شریف (دانش بنیان)


انواع روش‌های گندزدایی

در ادامه روش‌های متفاوتی که برای گندزدایی آب و پساب‌ها مورد کاربرد قرار می‌گیرد، همراه با مقایسه مختصر با سایر روش‌ها آورده شده‌است.

  • اُزُن

ازن مدت زیادی است که به صورت یک عامل ضدعفونی کننده عالی شناخته شده‌است ، اگرچه باقیمانده قابل سنجشی ندارد و گاز ازن هم بینهایت سمی است . تجهیز و هزینه‌های بهره‌برداری معمولاً بالاتر از الکتروکلریناسیون است . به هر حال روشهایی مانند سیستم ترکیبی ازن/الکتروکلریناسیون در شرایطی مناسب می‌باشد.

  • ماوراﺀ بنفش U.V

انرژی حاصل از تشعشع مانند U.V در نابودی میکروارگانیسم‌ها تاثیرگذار می‌باشد گرچه باید این موضوع را به‌خاطر داشته‌باشیم که U.V قادر به نابودی یا غیر‌فعال کردن ارگانیسم‌های ماکروسکپی مانند ژیاردیا وکریپتوسپوریم نمی‌باشد . سرمایه‌گذاری بالا و هزینه بهره‌برداری و نگهداری بالا اغلب از نکات منفی سیستم‌های U.V به حساب می‌آیند.

  • گاز کلر

با اینکه برای سال‌های متمادی استفاده از گاز کلر برای گندزدایی آب آشامیدنی و فاضلاب ترجیح داده می‌شد ، امروزه طبعات و مخاطرات آن به خوبی شناخته شده و خطر حمل و نقل و اداره کردن چنین سیستمی باعث شده در بسیاری از کشورها به دنبال جایگزین مناسبی مانند الکترو کلریناسیون باشند .

  • هیپو کلریت

سرمایه گذاری پایین و سادگی مزایای این سیستم هستند ، اگر چه در اینجا از نظر ملاحظات ایمنی در حمل ونقل و انبار کردن خطر پایین‌تری وجود دارد امّا مواد شیمیایی خطرناک همچنان موجود می‌باشند .همچنین قیمت هر کیلو گرم کلر نسبتاً بالا است.

  • دی اکسید کلر

دی اکسید کلر یک ماده سریع و تاثیرگذار برای از بین بردن باکتری‌هاست و تاثیر خود را در از بین‌بردن ژیاردیا و کریپتوسپوریم ثابت کرده‌است . به هر حال این ماده با هزینه بسیار بالا باید در محل تولید شود و این به مفهوم آن است که از نظر اقتصادی در مقایسه با کلر سیستم گرانتری می باشد.

  • الکتروکلریناسیون

مزایای این تکنولوژی (الکترو کلریناتور) عبارت‌اند از محافظت تأثیرگذار در برابر گرفتگی‌های میکرو یا ماکرو، ایمن و قابل اطمینان بوده چراکه در ضمن حمل و نقل و ذخیره‌سازی مواد شیمیایی خطرناک بر پایه کلر را محدود می‌سازد، ایده‌آل برای استفاده بعنوان عامل ضد باکتریایی ، مناسب برای نصب در محل‌های دور از ساحل برای تزریق به پکیج‌های آب‌های فیلترشده، دارای کمترین تأثیرات سوء محیط زیستی، دارای آلودگی فلزات سنگین نمی‌باشد.